Pratik Bilgiler

Çamaşır Makinası Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşırlarınızı tertemiz yapan makinalar , zaman zaman kıyafetlerden gelen tozlardan dolayı kirlenmektedir. Her ne kadar yıkama esnasında kendini temizlediğini düşünseniz de aslında çamaşır makinesinin göremediğiniz yerlerinin de kireçlenmeler ve pislikler kalabilir.

Tozlu ortamlarda çalışıyorsanız ve iş kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atıp yıkıyorsanız, yıkama sonrasında kapak bölümüne bir göz atmanızı rica edeceğiz. Kapağın olduğu koruyucu lastiklerin ve camlı bölümün tozlandığını kolayca görebilirsiniz. Bazı şehirlerin suyunun kireçli olması da çamaşır makinesinin ömrünü etkileyebilir. Borular ve iç haznesinin kireçten dolayı tıkanmasını sağlayabilir.

Neme sıkça maruz kaldığı için küf ve deterjan birikmesi yaygın rastlanan bir durumdur. Başta ihmal edebilseniz de zaman içinde gerçek bir probleme dönüşür ve bu da kıyafetlerinize kötü bir koku sinmesine sebep olur. Çamaşır makinesini rutin aralıklarla dezenfekte etmek ve bakım yapmak, bu tip bir sıkıntıyı yok etmekle birlikte parçalarının da iyi çalışmasına yardım eder ve makinanızın ömrünü uzatır. Çamaşırlarınızın da gerçekten temizlenmesini sağlar.

Çamaşır Makinasını Temizlemek İçin Yöntemler

 

Elma Sirkesi ve Su

Bir kap içinde aynı ölçülerde elma sirkesi ve su karışımı hazırlayın. Bu karışımı biz bez yardımı ile alıp makinenin iç kısmını silin. Daha etkili bir temizlik için bu karışımı makinenin iç kısmına döküp kısa programda çalıştırmayı deneyin. Makinenin ömrünü uzatmak ve daha temiz şekilde kullanmak için ayda 1 defa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

 

Beyaz Sirke ve Limon Tuzu

Bir ölçü kabı içinde iki yemek kaşığı limon tuzu ve bir bardak beyaz sirke karıştırın. Limon tuzunun biraz erimesini sağlayın. Daha sonra bu karışımı makinenin deterjan kısmına yahut iç kısmına ekleyin. Çamaşır makinesini sıcak bir programda çalıştırın . Her ay bir defa bu yöntem ile makinenin ihtiyaç duyduğu temizliği sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment