Sağlıklı Yaşam

Çabuk Acıkmanızı Önleyen 6 Altın Yiyecek

Günlük hayatın temposunda bazen öğünleri atlamak zorunda kalıyoruz. Öğünlerinizde bazen ne kadar doyurucu beslensek de açlık krizlerinin önüne geçemeyiz. Belirttiğimiz gıdaları tüketmeye özen gösterdiğinizde daha besleyivi ve doyurucu şekilde öğünlerinizi geçirerek ara öğünlerdeki açlık krizlerinizinde önüne geçmiş olacaksınız.

Yumurta
Yumurta bilindiği gibi protein açısından da son derece zengin bir besindir. Aynı zamanda yumurta hakkında yapılan araştırmalara göre yumurtanın tok tuttuğu bilimsel verilerle açıklanmıştır. Gün içerisinde tüketilen yumurta sizleri ani acıkmalara karşı da koruyacaktır.

Çorba
Çorba içerisinde barındırdığı su sebebiyle, midede basınç oluşturmaktadır. Bu sebeple de kısa sürede doymanızı sağlamaktadır. Yemeğe özellikle de kabak, kereviz, ıspanak ve sebze gibi besinlerden yapılan çorbalarla başlamanız gün içerisinde tokluk hissi yaratacak ve kalmanıza yardımcı olacaktır. Çorba da acıktırmayan yiyecekler grubu içerisine girmektedir.

Limon ve Zeytinyağı
İlk olarak zeytinyağı kilo vermeyi kolaylaştıran besinlerin başında gelmektedir. Bu durum bilimsel araştırmaların sonucuyla kanıtlanmıştır. Özellikle salatalara limon sıkma, avokado koymak ya da zeytinyağı eklemek, tokluk açısından son derece sizlere yardımcı olacaktır. Zeytinyağı diğer yağ türleriyle karışlaştırıldığında son derece yararlı bir besin türüdür. Doğru kullanımda zeytinyağı metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

Kuruyemişler
Kuruyemişler içerisinde şeker barındırmamaktadır. Aynı zaman lif özelliği bakımından zengin olan kuruyemişler, gün içerisinde tok tutan besinler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde bir çay bardağı kadar kuruyemiş tüketmeniz de herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bunu akşam altıya kadar yemeniz gerekiyor. Çünkü vücudumuzun metabolizma hızı akşam yavaşlamaktadır. Bu sebeple kuruyemiş yiyerek, kilo veremeyebilirsiniz. Yani kalorilerinizi yakamazsınız. Ancak gün içerisinde tüketildiğinde son derece tok tutucu bir besindir.

Salata
Salatanın mutlaka her öğünde tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde şeker bulundurmadığı için kolay kolay acıktırmaz. Aynı zamanda fazla yemenizi de önler. İçerisinde doğrayacağınız dereotu, kırmızıbiber ve marul, tokluk derecesini de arttırmaktadır.

Tarçın
Tarçın bilindiği gibi iştah azaltan ve tokluk hissi yaratan bir besindir. Gün içerisinde yoğurdunuza katabilir ya da sütünüze ekleyebilirsiniz.

Leave a Comment