Sağlıklı Yaşam

Burun Spreyinin Bilinmeyen Zararları

Özellikle kış aylarında doktorların tavsiye ettiği ve hastaların rahat nefes almak için almak zorunda kaldığı spreyleri yanlış kullandığımızda yararından çok zarar sağladığını biliyor musunuz ?

Burun Spreylerinin Zararları
Sadece hastalıkta değil kronik burun tıkanıklıklarında bile ciddi sağlık problemlerinizin başlayabileceğinizi bilmelisiniz. Mesela kronik burun tıkanıklığı uykusuzluğa ve yorgunluğa sebep olur. Ardından yaşam kaliteniz düşer ve kalp hastalıklarına kadar giden sıkıntılar yaşamaya başlayabilirsiniz.
Gece ağzınız açık uyumaya başlar; horlar, boğaz kuruluğu yaşar ve gün içinde de konsantrasyon sorunları yaşamaya başlarsınız. Bu tarz durumlar sadece hastalık zamanında değil normal zamanlarda da yaşanıyorsa oldukça ciddi problemler yaşayabileceğinizi bilmelisiniz.

Burun Eğriliği
Burun eğriliği gerçekten ciddi nefes problemlerine yol açan bir rahatsızlıktır. Burun etlerinin büyümesi sebebiyle kronik burun tıkanıklığı yaşayabilir ve oksijensiz kalan vücudunuzda farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hastalar hemen burun spreyine başvurur ama yapılan en büyük hatalardan biridir. Burun eğriliği sebebi ile nefes alamıyorsanız bu durumu burun spreyleri çözemez. Cerrahi müdahale gerekmektedir.

Burun Yaralanmaları
Buruna alınan bir darbe yüzünden burun iç duvarında oluşan eğrilik belki de kırık hissedilmeyebilir. Özellikle çocuk yaşta alınan darbelerde çoğu insan burnunun kırıldığını hissetmez ve zamanla iyileşir. Ancak ilerleyen yaşlarda yaralanmalara bağlı burun eğriliği çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durumlarda da burun spreyi kullanımı sadece anlık bir ferahlama hissi verdiği için hastalar tarafından çok tercih edilir ama bir o kadar da sakıncalıdır.

Hastalar sürekli olarak kullanmaya devam eder ve vücuduna boşu boşuna ilaç almış olur. Özellikle kortizon içeren burun spreyinin uzun süreli kullanımı çok tehlikelidir.

Burun Eti Rahatsızlığı (Konka)
Çözümü basit olan ama çoğu insanın sadece korktuğu ya da önemsemediği için aldırmaya yanaşmadığı bir rahatsızlıktır. Sadece 5 dakika sürecek bir operasyon için nefes alma özgürlüğünüzden vazgeçmemelisiniz. Yine anlık ferahlatıcı burun spreyi tercih edebilirsiniz ama unutmayın ki hiçbir işe yaramayacak ve sadece vücudunuza gereksiz ilaç girişi sağlamış olacaktır.

Tahriş Sonucu Tıkanıklık
Dışarıdan nefes ile çekilen bazı kokuların burun içinde oluşturduğu tahrişten dolayı tıkanıklık oluşmasıdır. Burun ameliyatı olmuş hatta sorunu olmayan ama sigara içen bazı hastalarda sigara içmeye devam ederse bu tarz rahatsızlıklar yaşayabilirler. Anlık burun spreyi kullanımı ile burun açılır ve nefes alınır ama bu durum bir süre sonra bağımlılığa dönecektir.

Bir burun spreyi en fazla 5 gün kullanılıp bırakılmalı ve gerekirse bir ara verdikten sonra tekrar kullanılmalı yani en fazla 45 gün kullanılmalıdır. Ancak bazı hastalar bunu alışkanlık edinip çantasında ya da cebinde taşımaya devam ederek sürekli kullanmaktadır. İşte bu durumda oldukça ciddi ilaç alımından kaynaklı hastalıklara yol açmaktadır. Bunun için sadece doktorunuzun önerdiği süre boyunca burun spreyinizi kullanmalısınız.

Leave a Comment