Sağlıklı Yaşam

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Uzun süre masa başında kalan ve yaptığı iş itibari ile boynun sabit bir şekilde aynı pozisyonda kalması boynun tutulmasına neden olabiliyor. Boyun tutulması esnasında kişiler çoğu kez boyunlarını sağa ve sola doğru çeviremeyeceği için birçok işi yapmakta zorluk çekiyorlar. Boyun tutulması esnasında aynı zamanda kişilerde sırttan boyun bölgesine ve boyun bölgesinden kafa tasına kadar olan bölgelere kadar ağrı şikayetleri de görülebiliyor.

Boyun bölgesinde omurilikten beyne kadar giden alanlarda sinirler bulunur. Bu sinirler omurilik kemiği içerisinde bir halat görünümünde bulunarak kaslar arasındaki iletişimi sağlar. Üşütmeye ve duruş bozukluğuna bağlı olarak bu sinirlerde meydana gelen kasılmalar boyun tutulmasına neden olabiliyor.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?
Boyun tutulması durumunda öncelikle boyun bölgesinin sıcak tutulması en başta gelen şartlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda boyun tutulması için yapılacak bir başka önemli özellik de boynun sabit bir şekilde durmasını sağlamaktır. Bunun için tıbbi sarf malzemelerinin satıldığı merkezlerde birbirinden farklı özelliklerde boyunluklar satılıyor. Boyunluklar kullanıldığında boyun bölgesinin belli bir sabit duruşta kalmasını sağladığından boyun içerisindeki sinirlerin daha fazla zedelenmesini engelliyor.

Boyun Tutulmasında Yapılması Gerekenler
Boyun tutulması durumunda tıbbi müdahalenin yanı sıra yapılabilecek doğal müdahaleler de yer alıyor. Özellikle boyun bölgesinin sıcak bir havlu ile sarılması ve eski bir yöntem olan et sarılma yöntemi gibi yöntemler ile boyun tutulmasına bağlı olarak gelişen ağrıların azaltılması için önemli bir yöntem olarak biliniyor.

Leave a Comment