Doğal Tedaviler

Boğazdaki Balgam Nasıl Temizlenir?

İnsanlar genellikle burun pasajlarında veya boğazlarında bir çeşit tıkanıklık yaşar, sürekli öksürür ve nefes almakta zorlanırlar. Balgam, özellikle şiddetli soğuk algınlığı durumunda rolü enfeksiyonlarla savaşmak olan solunum sisteminizin mukoza zarı tarafından salgılanan koyu viskoz bir maddedir.

Boğazda ve göğüste birikir, böylece tıkanır ve vücut onu çıkarmak için öksürük kullanır. Aşırı miktarda balgam soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve viral veya bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra astım, saman nezlesi veya hasar görmüş ses tellerinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlarda görülür.

Bal ve limon
Bal, tahriş olmuş solunum sistemini sakinleştiren ve anında rahatlamaya yol açan güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Diğer yandan limon, bağışıklık sistemini güçlendiren ve tıkanıklığı gideren C vitamini bakımından yüksektir.

Malzemeler:

2 yemek kaşığı limon suyu
Bir çorba kaşığı bal
Talimatlar:
Bir kapta bal ve limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Tıkanıklığı gidermek için sıvılaştırmayı günde üç kez hemen iç.

Zencefil
Zencefil doğal bir dekonjestan ve antihistamin görevi görebilir ve güçlü antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle, aşırı mukusun kurumasını ve biriktirmenin yok edilmesini uyararak göğüs ve boğaz tıkanıklığını yatıştırır.

Günde 3-4 çiğ zencefil dilim çiğnemelisiniz veya günde birkaç kez zencefil çayı içmelisiniz.

Malzemeler:

6 ya da 7 parça zencefil
Bir çay kaşığı bal (antiseptik özellikleri vardır)
Bir karabiber çorbası kaşığı (enfeksiyonla savaşır)
2 su bardağı su

Suyu bir tencerede ısıtın ve kaynamaya başladığında, zencefil ve karabiber ekleyin. Tavayı örtün, bir dakika kaynatın ve sonra ısıyı düşürün. Soluk sarı olana kadar 5 ila 7 dakika pişirin. Süzün ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Sıkışıklığı anında yatıştırmak için yudumlayarak günde 2-3 kez bu çayı içmelisiniz.

Elma sirkesi
Elma sirkesi vücudu alkalize eder ve vücutta sümük fazla üretimini önleyen sağlıklı bir pH dengesi sağlar.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Sonra, bir boğaz ağrısı yatıştırmak balgam veya gargara ortadan kaldırmak için günde 2-3 kez içilir.

Zerdeçal
Zerdeçal, kurkumin, aktif bileşik güçlü tıbbi özelliklere sahiptir ve bakteri görünümünün ana suçlu bakteri yok eder.

Malzemeler:

Zerdeçal bir çay kaşığı.
Yarım çay kaşığı Tuz (güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir).
Bir bardak ılık su (tahriş olmuş bir boğazı yatıştırır).
Bir bardak ılık suya zerdeçal bir çorba kaşığı ekleyin, tuzu ekleyin, karıştırın ve solüsyonla gargara yapın. Mukus gevşetmek ve boğazınızdaki balgam azaltmak için günde 3-4 kez tekrarlayın.
Su boğazı yatıştırır ve tuzun antibakteriyel nitelikleri bakterileri tahrip eder ve enfeksiyonlarla savaşır, tuzlu su ile gargara yapmak son derece yararlıdır.

Leave a Comment