Pratik Bilgiler

Birçok Alanda Kullanılabilen Karbonatın Mucizeleri

Eğer sürekli elinizin altında bulunması gereken ürünlerin bir listesini yapacak olursanız, listenin en başında sodyum bikarbonat gelir. Suda hemen çözülen (özellikle de sıcak suda), tuzlu ve asidik tada sahip beyaz bir toz olan karbonat, toksik olmadığı için tüketilebilir ve ayrıca cilt alerjilerine de neden olmaz. Ancak, gözünüze kaçtığı takdirde tahriş edebilir. Hem sağlığınız hem de gezegenimiz için zararlı bütün o temizlik ürünlerini bir kenara bırakın ve temizlik için karbonat kullanmaya başlayın; karbonatın mucizeleri sayesinde hayatınız kolaylaşacaktır.

Ağız temizliğinde
Sodyum bikarbonat, ev yapımı diş macunu olarak kullanılabileceği için piyasadaki ürünlere çok iyi bir alternatiftir. Dişlerinizi beyazlatmak için birebirdir, nefesinizi ferahlatır, tartarı azaltır ve çürükleri önler.Diş macunuyla birlikte de kullanabilirsiniz ya da doğrudan diş fırçasının üzerine de dökebilirsiniz. Karbonat ve su karışımıyla gargara yapmak ağız kokusunu geçirecektir.

Ayrıca takma dişleri, diş tellerini ve damaklıkları temizlemekte de kullanabilirsiniz. Bir bardak suya iki yemek kaşığı karbonat ekleyerek bir karışım hazırlayın ve temizlemek istediğiniz şeyi bu karışımın içinde bekletin; kötü kokuları giderecektir.

Güzellik ve bakımda
Karbonat, cildimizdeki asidi etkisiz hale getirme özelliği sayesinde ev yapımı deodorant olarak kullanılabilir; özellikle koltuk altı kokusunun önüne geçecektir. Biraz su ekleyerek macun kıvamına getirin ve koltuk altlarına uygulayın.

Eğer kepekten şikayetçiyseniz, saç derinize bir avuç karbonatla masaj yapın ve her zamanki gibi yıkayın. Altı kere tekrar edin. Başka bir çözüm de şampuanınızın içine karbonat karıştırmaktır. Saçınızı daha yumuşak ve kolay taranır hale getirecektir.

Cildiniz için yenileyici bir maske hazırlamakta da kullanabilirsiniz. Yüzünüzü ıslatın ve ince bir tabaka karbonat uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve bol ılık suyla durulayın. Gözlerinize kaçırmamaya dikkat edin.

Ev temizliğinde
Karbonat tıkanmış su borularını açar, gümüş temizleyicisi olarak kullanılabilir, banyo perdelerindeki küfü giderir (sabun ve sirkeyle karıştırın), tuvaleti temizler (yüzeye uygulayıp üzerine biraz sirke serpin ve gece boyunca bekletin, ertesi sabah temiz bir bezle silin), çamaşır yumuşatıcısı yerine geçer (her yıkama için ¼ su bardağı) ve banyo fayanslarından küf ve sabun artıklarını temizler (yarım litre suda iki yemek kaşığı karbonatı çözdürün).

Mutfak malzemelerini, özellikle de yanmış tencere ve tavaları, temizlemekte çok işe yarar (biraz deterjan ve iki yemek kaşığı karbonatı gece boyunca suda bekletin, sabah her zamanki gibi yıkayın).

Ayrıca, duvarlardaki izleri geçirir, mobilyaları temizler (nemli bir süngerin ya da temizlik bezinin üzerine serpin), spor ekipmanını temizler (bir litre ılık suya dört yemek kaşığı katın), halılardaki yağ lekelerini çıkarır.

Kötü Kokularda
Karbonat ağız kokusunu yanı sıra buzdolabınızdaki istenmeyen kokuları da giderecektir.(buzdolabına ağzı açık bir kutu karbonat koyun).

Dahası yastıklardaki (yastıkların üzerine serpip biraz bekletin ve elektrik süpürgesiyle süpürün ya da silkeleyin), mutfak havlularındaki (iki bardak sıcak su ve iki yemek kaşığı karbonat karışımında bekletin) ve bulaşık makinelerindeki (her yıkamada yarım bardak koyun) kokuları da giderir.

Leave a Comment