Şifalı Bitkiler

Beyaz Çay İçtiğinizde Vücudumuzda Neler Olur?

Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Bununla birlikte, diğer çay türleri kadar sağlık yararları vardır ve kendine özgü tatlı ve hafif bir lezzet sunar. Yani aslında tadına bakılırsa daha damak tadına hitap eden bir çaydır.
Yeşil çay ile karşılaştırılabilir bir besin profili içerir ve benzer görünüşü nedeniyle “hafif yeşil çay” olarak da adlandırılır. Yeşil çayınkine benzer şekilde; gelişmiş beyin, üreme ve ağız sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası ile ilişkilendirilmiştir. Özellikle kolestrolü düşürür ve yağ yakımını hızlandırır.

Yüksek Antioksidan İçerir
Beyaz çay, zararlı serbest radikalleri savuşturmaya ve hücrelerin oksidatif strese karşı koymasına yardımcı olan antioksidanlar ile yüklüdür. Bu yararlı bileşiklerin koroner kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltabilir.
En iyi sonucu elde etmek için; günde iki fincan beyaz/yeşil çay ve iki kez meyve ve sebzeler gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar içeren bir beslenme düzeni oluşturun.

Ağız Sağlığını İyileştirir
Beyaz çay, polifenol ve tanin gibi bitki bileşikleri de dahil olmak üzere, ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok bileşik içerir.
Bu bileşikler, bakterilerin büyümesini bloke ederek plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, beyaz çayda bulunan florür, çürükleri önleyebilen yüksek bir biyoyararlanıma sahiptir. Dental Research Journal’da yayınlanan araştırmalara göre, her bir fincandaki florürün dişlere yaklaşık %34’lük bir koruma sağladığı tahmin ediliyor; bu da çürüklerin önlenmesine ve ağız sağlığınıza yardımcı olabiliyor.

Yağ Yakıcıdır
Araştırmalar, beyaz ve yeşil çayda benzer seviyelerde kateşin bulunduğunu ortaya koydu. Kateşin, yağ yakmaya başlamada ve metabolizmanızı artırmada yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleridir.

Kanser Hücrelerini Öldürebilir
Beyaz çaya ek olarak, diğer antioksidan bakımından zengin gıdalar arasında meyveler, zencefil, zerdeçal ve yapraklı yeşillikler bulunur.

Üreme Sağlığını İyileştirir
Birden fazla çalışma, beyaz çayların üreme sağlığının geliştirilmesine ve özellikle erkeklerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Beyin Sağlığını Korur

Araştırmalar, beyaz çayın, yüksek kateşin içeriğinden dolayı beyin sağlığınızı korumasına yardımcı olabilir. Beyaz çay ayrıca, yaşlılarda bilişsel işlevleri geliştirdiği ve bilişsel düşüş riskini azalttığı gösterilen, yeşil çay ile benzer bir antioksidan profili içermektedir.

 

Kolesterol Seviyelerini Azaltır
Kolesterol kanda bulunan yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuzda kolesterol ihtiyacı olmasına rağmen, aşırı miktarda olması; plakların arterlerde birikmesine neden olabilir ve arterlerin daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.
Beyaz çay, düşük kolesterol düzeylerine yardımcı olarak kalp sağlığınıza yarar. Bir hayvan çalışmasında, diyabetik farelerin beyaz çay özütü ile işleme tabi tutulması, toplam ve kötü LDL kolesterol seviyelerinin azalmasına neden olmuştur.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?
Beyaz çayı, aktarlarda ve baharatçılarda hatta büyük süpermarketlerde de bulabilirsiniz.
Aslında iş çay yapmaya gelince, fazla kaynamış sıcak suyun kullanılması tadı azaltabilir ve hatta çayda bulunan besin maddelerini de tüketebilir. En iyi sonucu almak için suyu fokurdayan bir kaynama noktasına getirin, altını kapatın ve birkaç dakika bekletin; daha sonra çay yapraklarının üzerine dökün.
Beyaz çay yaprağı, diğer çay yaprakları kadar kompakt ve yoğun değildir, bu nedenle her 200ml. su için en az iki çay kaşığı yaprağın kullanılması en iyisidir.

Leave a Comment