Sağlıklı Yaşam

Besinlerin Vitamin Kaybını Nasıl Önlersiniz?

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her şeyi gıdalardan almamız mümkün. Tabi güneş gibi bir yaşam kaynağına da gereksinim duyarsınız. Kimi zaman halsizlik, yorgunluk gibi sorunlar aslında vücudunuzda bir şeylerin eksik olduğunu gösterir. Kimisi kan testleriyle belirlenebilen bu değerler vitaminlerdir.

Sebzeler, meyveler vitaminlerini kaybetmesin!
Peki vitaminleri aldığınız besinlerin bu değerleri kaybetmelerinin söz konusu olduğunu biliyor musunuz? Besinlerdeki vitamin kayıplarını önlemek için pratik ipuçları şunlardır:

Sebze ve meyveleri çok az su ile veya susuz pişirin. Buharda pişirmeyi tercih edin.
Sebzeleri pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde mümkünse elinizle bölün veya bıçakla kesin. Sebzeleri küçük parçalar halinde bölmek veya kesmek alan yüzeyini artırır. Alan yüzeyi ne kadar artarsa vitamin kaybı o kadar çok olur.
Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını kapalı tutun. Böylece buhar kaybolmaz ve pişme süresi kısalır.
Yağları yakmayın. Yağlar, uzun süre yüksek ısıya maruz kalırsa, vücut için zararlı maddeler (serbest radikaller) oluşur. Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak yenmesi sağlık açısından zararlıdır. Ayrıca bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırır.
Protein kaybını önleyin. Sütlü tatlı pişirilirken şeker eklemesi ocaktan alınırken yapılmalıdır. Pişirme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşur.
Yoğurdun suyunu dökmeyin. Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden olur. Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamindir. Ekmek mayalandırma, bisküvi ve pasta ile çorba yapımında değerlendirilmelidir.
Sebzeleri pişirirken soda eklemeden pişirin. Pişirme sırasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara neden olur.
Sebze ve meyveleri çiğ tüketmeyi tercih edin. Pişirecekseniz mümkün oluğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirin. B ve C vitamini gibi vitaminle ısıyla kolayca kayba uğrarlar.

Leave a Comment