Anne Çocuk

Bebeklerde Sarılık Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılmalıdır?

Bebeklerde sarılık, ciltte ve gözün beyaz kısmındaki sararmadan anlaşılabilir. Genellikle ciddi bir durum olmasa da, doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bebeklerde sarılık, cildin ve gözün beyaz kısmının sarı bir renk almasıyla karakterizedir. Kandaki bilirübin aşırı miktarda olduğunda sarılık meydana gelir.

Bebeklerde Sarılık Sebepleri
Doğumdan sonra bebeklerde bilirübin seviyelerinin yüksek olması normaldir. Aslında, pek çok yeni doğanın cildi sarımsı bir renktedir. Bu, prematüre bebeklerin %80’inde ve normal zamanında doğan bebeklerin ise %60’ında görülen bir durumdur.

Bununla birlikte, her zaman gözle görülebilir değildir ve doğumdan sonraki iki hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Bunun en önemli sebebi, aşırı bilirübin seviyelerini düzgün bir şekilde işleyemeyen tam gelişmemiş karaciğerdir. Ayrıca, kırmızı kan hücreleri bebeklerde daha sık yenilendiği için, bilirübin seviyelerinin onlarda daha fazla olması normaldir.

Diğer olası sebepler aşağıdaki gibidir:
Ailede sarılık öyküsü
Anne sütüyle beslenmemek
İç kanama
Kanda mikrop (septisemi)
Virüs veya bakteri enfeksiyonu
Anne ve bebekte kan uyuşmazlığı
Karaciğer hastalığı
Kırmızı kan hücrelerindeki anormallik

Bebeklerde Sarılık Semptomları
Bebeklerde sarılığın en önemli semptomları cildin ve gözün beyaz kısmının sarımsı bir renk almasıdır. Bu durum genellikle doğumdan sonraki ikinci ve dördüncü günler arasında ortaya çıkar. Renk değişikliği yüzde başlayarak, karın, bacaklar ve ayaklara kadar yayılır.

Durum çok ciddi ise, aşağıdaki semptomlar da ortaya çıkabilir:
İştahsızlık
Anormal derecede zayıflık
Şiddetli bir şekilde ağlama
Yorgun görünme

Bebeklerde Sarılığın Tedavisi
Sarılık, ek bir tedaviye gerek kalmadan genellikle iki üç hafta içerisinde kaybolur. Bununla birlikte, şiddetli sarılık olan yeni doğanların birkaç gün hastanede kalması gerekebilir.

Hastalığın tedavi yöntemi kandaki bilirübin seviyesine, bebeğin yaşına ve prematüre olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Eğer yeni doğan bebeğin bilirübin seviyesi çok yüksekse ve hızla yükselmeye devam ediyorsa, acilen tedavi edilmelidir.

Leave a Comment