Anne Çocuk

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalıyız?

Anne sütü kadar zengin ve besleyici bir besin yoktur. Bu nedenle her zaman ilk 6 ay boyunca bebeklerin anne sütü alması istenir. Bazı durumlarda, bebek anne sütünü alamaz ve mama kullanmaya başlar. Anne sütü bebek gelişimi için en uygun gıdadır. Fakat bebek gelişimi dolayısı ile anne sütünün yanında, 6. aydan itibaren ek gıdaya geçilmesi önerilir. Mucizevi bir besin olan anne sütünün yanında ek gıdaya geçen bebeğe de verilecek besinler önemlidir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?
İlk 6 ay anne sütü ile besllenen bebek, bu aydan itibaren hafif ve yemesi kolay yemeklerle tanıştırılabilir. Anne sütünün sıvı ve kolay yutulan bir besin olması nedeni ile bebekler için ideal bir besindir. Ancak, 6. ayda katı gıda ile karşılaşan bebek, yutma ve sindirim zorluğu yaşayabilir. Bu nedenle bebeği zorlamayacak ve kolay yutulan yiyecekler seçilmelidir. Anne sütünün tamamen kesilmesi bu süreçte tavsiye edilmez. Zorunluluk olmadığı sürece, anne sütüne devam edebilirsiniz.

Ek Gıdaya Geçişte İlk Ne Verilmeli?
Bbebeğinize vereceğiniz ilk gıda pürüzsüz yapısı ve yeme kolaylığı ile yoğurt olabilir. Yoğurdunuzu mümkünse evde ve küçük porsiyonlar halinde hazırlayabilirsiniz. Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, bebeklerin kemik gelişmi için son derce yararlıdır.

Sebze çorbası püresi bir diğer besleyici ek gıda alternatiflerindendir. Mevsiminde tüketilmesi gereken sebzelerden 1 veya 2 sebze katılarak yapılması gerken çorba, bebekler için besleyici özelliğe sahiptir. Meyve püresi de bu süreçte verebileceğiniz yiyeceklerden biridir. Yalnız tek çeşit ve az miktarda vermeniz önerilir. Bebeklerin alerji olma ihtimaline karşın, az miktarda verilen meyveden sonra beklenmeli ve alerjiye karşı bebek gözlenmelidir.

7. aydan itibaren, et grubunu deneyebilirsiniz. Kırmızı et deneyerek başlayabilirsiniz. Demir bakımından zengin olan kırmızı et, çorbalarla birlikte verilebilir.

Leave a Comment