Anne Çocuk

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne sütü bebeğinizin karnını doyurmak için ve tüm hayatı için gerekli olan tek besindir. 6 ay boyunca sadece anne sütü alabilmesi kronik hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Anne sütünün çok özel bir dengesi vardır vücudunuz bebeğinizin o günkü ihtiyacına göre yani hasta bile olsa ihtiyacı karşılayabilmesi için süt üretmektedir. Anlatmaya çalıştığımızdan çok daha önemli ve büyük bir mucizedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıkları daha az görülür. Şeker hastalığı, kalp hastalıkları, şişmanlık gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur. Anne ve bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirir.

 

– Her zaman steril ve bebeğe uygundur.
– Bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar.
– Koruyucu etmenleri içerir.
– Sindirime yardımcı aktif enzimler içerir.
– Enfeksiyonu önleyen bağışıklık ögeleri içerir.
– Hormonlar ve büyüme etmenleri içerir.
– Solunum yolu enfeksiyonlarının görülme oranını düşürür.
– Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.
– Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır
– Alerjiye karşı koruyucudur.

– Emzirme bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde güçlü bir erişkin aday olmasını sağlar.
-Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi sağlar.
-Annenin sağlığını korur, göğüs kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve osteoporoz riskini azaltır.
-Kolostrum (Ağız sütü): Doğumdan hemen sonra ilk 3-5 günde salgılanan, bileşim özellikleri ile yenidoğan bebeğin ilk günlerdeki gereksinimlerini karşılamak açısından büyük önem taşıyan süttür.
-Hastalıklardan koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler içerir. Anne sütü A, D, B12 vitaminleri acısından zengindir, bağırsağın olgunlaşmasını sağlayan epidermal büyüme, alerji ve intolerans oluşmasını engelleyen büyüme etmenlerinden zengindir. Kolostrum 5-10 gün arasında geçiş sütü şeklini alır.

 

-Bebeğin emmesi süt yapımını uyararak, annenin daha fazla süt salgılamasını sağlar. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım-bir saat içinde başlanmalıdır. Emzirme sıklığı ilk ayda bebeğin isteğine göre ayarlanmalı, herhangi bir saatli program uygulanmamalıdır. Emzirme işlemine çocuğun diğer gerekli besinleri de alması koşuluyla 1-2 yıl ya da kendiliğinden memeden kesilene kadar devam edilebilir.

Leave a Comment