Anne Çocuk

Bebeklerde Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Anne, bebeği emzirirken bebeğin ağzını düzenli olarak kontrol etmelidir. Böylelikle eğer bir problem olursa önlemini alma konusunda erken davranma şansı olur. İlk aylarda bebeğin ağzında bir tür mantar oluşabilir. Halk arasında buna pamukçuk deniyor. Bunun için bebeğin ağzının günlük temizlenmesi gerekir.

Eller iyice dezenfekte edildikten sonra parmağa temiz bir tülbent veya gazlı bez geçirin, hafifçe ıslatıp bebeğin ağzının içini silin.

Eğer dil üstü, yanak içi ve diş etlerinde beyazlık varsa, bu silme işini karbonatlı su ile yapın ve mutlaka doktora danışın.

Karbonatlı suyu da şu şekilde hazırlayabilirsiniz: Kaynatılıp ılımış bir bardak suyun içine, 1 tatlı kaşığı silme karbonat tuzu atıp eriyene kadar karıştırın. Karbonatlı suyunuz hazır.

 

Bebekler 8 aylıkken diş temizliği de başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin görünen yüzeyi, temiz bir tülbent veya gazlı bez ıslatılarak silinir. Ayrıca yine bu dönemde bebeğin çocuk diş hekimi kontrolüne götürülmesi önerilir. Bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için günlük D vitamini alımına özen gösterilmelidir ve ağzın günlük bakımı aksatılmamalıdır.

Ayrıca bebeklerin, şeker içeren gıdalarla biberon ağızlarındayken uyumamasına özen gösterilmesi gerekir. Gece boyunca dişler üzerinde kalan bu şeker içeren sıvılar, erken yaş diş çürümelerine sebep olur. Bu çürükler hızlı ilerler ve tedavileri uzun sürmektedir.

Bebeğin ağız ve diş sağlığı için düzenli ağız temizliği kesintisiz şekilde gerçekleştirilmeli, anne mümkün olduğunca sık bebeğin ağzını kontrol etmelidir.

6 aya kadar tülbent ve gazlı bezle temizlenen bebek ağzı, 6 aydan sonra çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak kıllardan üretilmiş diş fırçaları yardımıyla temizlenir.

Leave a Comment