Anne Çocuk

Bebekler Neden Yastık Kullanmamalıdır ?

Anneler olarak bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri, bebeklerin uyurken yastık kullanmamaları gerekir. Bir çok insan yeni doğanların da ya da küçük bebeklerin yastık kullanmalarının yanlış olmayacağını düşünür, ancak bu yaştaki bebeklerde yastık kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çünkü yeni doğan bir bebeğin vücut proporsiyonu bir yetişkine göre daha farklıdır. Ensesi çok küçük, kafası ise vücudunun geri kalanı ile kıyaslandığında oldukça büyüktür.

Ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir. Eğer bebeği yastığa yatırırsak ve bebek uyku esnasında yüz üstü olacak şekilde dönerse, tekrar geri dönemeyebilir ve bu durum bebeğin nefessiz kalarak boğulmasına yol açabilir. Aynı şekilde, dolgu hayvanlar veya başka tür yastıklar da aynı sonucu ortaya çıkarabileceğinden, bebeğin uyuduğu yerlerde bu tarz eşyaları bulundurmaktan kaçınılması gerekmektedir.
Bebeklerde yastık kullanmak, sırtlarının doğal yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum bebeğin ense kavisinin zorlanmasına neden olur. Bebeklerin enselerinin kısa ve kafalarının vücutlarına oranla oldukça büyük olduğu unutulmamalıdır.
Bebekler yastık kullanarak rahat bir biçimde uyuyamazlar. Siz yetişkinler, kendi açınızdan düşündüğünüzde yastığa başınızı koyarak daha rahat uyuyabilirsiniz, ancak bebekler bu şekilde hissetmezler. Eğer uykularında kötü bir rüya görürlerse, ertesi sabah uyandıklarında tedirgin ve asabi olurlar. Ayrıca, yastıkla uyumak yeterince dinlenmelerini de olumsuz yönde etkileyerek uykuya dalma sorunlarına yol açabilir.
Alerjiye yol açabilir. Bu da dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Çünkü yastıkları ve kılıflarını yıkarken genelde çeşitli kokulara sahip yumuşatıcılar kullanırız. Bebekler açısından ise bunların kullanımı tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu çağlarda koku alma duyuları halen gelişmektedir.

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanabilir?
İki yaşından itibaren yastık kullanmalarının tavsiye edilmesinin sebebi, artık çocukların omuzlarının kafalarından daha geniş hale gelmiş olması ve yan pozisyonda yattıklarında yastığın kafalarını destekleyerek yukarıda tutuyor olmasıdır. Yastıkların, pamuk gibi rahat nefes almalarına izin verecek bir materyalden üretilmiş olması gerekmektedir. Polyester gibi malzemelerden uzak durulması özellikle önerilmektedir. Zira bu tür maddeler, nefes almayı zorlaştırır, kafa ve ense bölgelerinde aşırı ısınmaya neden olur.

Leave a Comment