El İşleri

Bebek Patiği Nasıl Örülür?

Bebeklerimizin o minik ayakları bu örgü tarifimizle başlayarak farklı modeller örerek bebeklerinizin ayaklarının sıcacık kalmasını sağlayabilirsiniz. Örgüye yeni başlayanların yada bilmeyenlerin bile rahatlıkla örebileceği bu model sayesinde kolaylıkla patik örebileceksiniz.

Malzemeler;

3.5 numara şiş
İstediğiniz renkte ip yada ipler

Yapılışı;

1. şişe 41 ilmek atıyoruz ve bir sıra haroşa örüp ön yüze geliyoruz . Kenardaki 2 ilmeği örüp bir tane artırma yapıyoruz . 18 ilmek ör 1 artır 1 ilmek ör 1 artır 18 ilmek ör 1 artır 2 ilmek ör .böylece ilk sıramız bittiriyoruz. Arkada tüm ilmekleri haroşa örüyoruz. Artırma işlemini gizli artırma olarak yapıyoruz. Artırma işlemini hep ön yüzde yapıyoruz .
2.Şişimizde toplam 61 ilmek olduğunda yani toplam 6 sıra haroşa olduğunda örgünün ön yüzünde ikinci renk ipimizi takıyoruz ve 4 sıra düz örüyoruz . Arka yüzde yani 5. Sırada diğer renk ipi taktığımız yerdeki alttaki ilmekle beraber üsteki şişimizdeki ilmeği beraber örerek fitilli kısmı yapıyoruz . Sıra geldi üst bölümünü yapmaya .Örgünün ön bölümünde beyaz ipimizle hiç eksiltme yada artırma yapmadan 61 ilmek üzerinden 3 sıra haroşa örüyoruz ve ön tarafta şimdi eksiltmelere başlıyoruz . Burda şişimizdeki ilmek sayısını 20-21-20 olmak 3 e bölüyoruz. 20 ilmek ör 21 ve 22. ilmeği birlikte örerek kes 17 ilmek ör 2 ilmeği birlikte örerek kes ve yine 20 ilmek şeklinde sırayı tamamlıyoruz . Arka sırayı haroşa örerek öne geliyoruz . Yine 20 ilmek örüp iki ilmeği kesiyoruz 15 ilmek örüp iki ilmeği birlikte örerek kesiyoruz 20 ilmek örüyoruz. Kesmeleri bu şekilde hep ön tarafta ortadaki ilmekler bitinceye kadar yapıyoruz . En son kesmede ortada kalan 3 ilmeği birlikte kesiyoruz . Böylece kesme işlemi bitti. Şimdi şişimizde 41 ilmek kaldı . Kesme işlemi bittikten sonra şişimizde 41 ilmek kalmıştı şimdi kenarda bir ilmek artırıyoruz ki ilmekler denk gelsin . 42 ilmek üzerinden 7-8 sıra bir ters bir düz örüyoruz . Mavi ipe sıra gelince ipimizi arka yüzde bağlıyoruz ki çizgili kısım altta kalsın. Önce 21 ilmeği 7 sıra örüp kesiyoruz sonra diğer 21 ilmeği mavi iple 7 sıra resimde görüldüğü gibi örüp kesiyoruz . En son olarak dikip bitiriyoruz.
İserseniz tek renk olarak da yapabilirsiniz.

Leave a Comment