Anne Çocuk

Bebeğinizin Saç Bakımı İçin 5 Öneri

Bebeklerin saçları çok hassas ve kırılgan olsa da, saç bakımı çok karmaşık olmamalıdır. Bebeğinizin saçını yıkarken nört bir şampuan kullanmalısınız ve sonrasında kurutmalısınız. Bu, saçların yavaş yavaş uzaması için idealdir. Bebeğinizin saç bakımı, onun günlük temizliğinin bir parçasıdır.

Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Tıpkı vücutlarının diğer kısımları gibi, bebeklerin saçları da yumuşak ve hassastır.

1. Yumuşak ürünler kullanın
Doğduğu andan itibaren, bebeğin banyo rutinine saç ve kafa derisinin bakımı da eklenmelidir. Bebeğinizi iki veya üç günde bir yıkayabilirsiniz. Alerjileri, kızarıklığı veya kaşıntıyı önlemek için, kozmetik mağazalarda satılan ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu ürünler parabenler, temizleyici maddeler ve sentetik kokular gibi bebeğin cildini tahriş edebilecek zararlı kimyasallar içerir. Bebekler için tasarlanmış ürünler bile zararlı olabilmektedir.

2. Seboreik Dermatit Varsa Tedavi Edin
Bu durumu tedavi etmek için, bebeğinizin kafa derisini günlük olarak kimyasal maddeler içermeyen nötr bir şampuanla yıkamalısınız. Bu, yaraların ortadan kaybolmasına yardımcı olacaktır. Duştan sonra, saçları yumuşak bir fırçayla nazikçe tarayın. Yaralar dökülmeye başladığında, bazen saçlar da dökülebilir. Bunu önlemek için, kafa derisine badem veya zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.

3. Yavaşça Tarayın ve İyice Kurutun
Bebeğin saçındaki dolaşıklığı çözmek çok önemlidir. Bu nedenle, özellikle bebeğiniz banyodan sonra hemen uyuyorsa, saçları hemen kurutmanız gerekir. Saçların daha kolay açılmasını sağlamak için isterseniz doğal yağlar kullanabilirsiniz.

4. Toka veya Lastik Kullanmayın
Pek çok anne, kızının saçlarına güzel tokalar takabileceği zamanın gelmesini hayal eder. Bununla birlikte, eğer bebeğinizin saçına toka takmak istiyorsanız, saçlarının ve kafa derisinin güçlenmesini beklemelisiniz. Bu sürede, özellikle saçları ıslakken bebeğinizin saçını toplamayın.

5. İlk Saç Kesimi
Bir süre sonra bebeğinizin saçını kesmek isteyeceksiniz. Bebeğinizin rahatsız olmaması için saçını çok fazla kesmeyin. Bunun için, banyo sonrası gibi bebeğin rahatladığı bir zaman seçmelisiniz. Hafif saç dökülmesi olursa endişelenmeyin çünkü bu oldukça normaldir.

Leave a Comment