Doğal Tedaviler

Basur Tedavisi İçin 9 Doğal Çare

Basur ağrısını rahatlatmak için lif alımınızı artırarak vücudunuzu atıklardan kurtulmaya teşvik edebilirsiniz ve bunun yanı sıra bazı doğal ilaçlar uygulayabilirsiniz. Basur tedavisi için kullanılabilecek doğal ilaçlar, bu rahatsız edici ve acı verici durumdan muzdarip insanlar için büyük rahatlama sağlayabilir. Basur, anüs damarlarında iltihaplanma oluşması ve bu iltihaplanmanın rektum duvarına değen kütleler meydana getirmesiyle oluşan bir hastalıktır. Normalde bu problem kanama, tahriş, kaşıntı ve ağrı gibi hoş olmayan semptomlar ile kendini gösterir. Bu nedenle, kullandığınız doğal ilaçlar basur ağrısını hafifletmek için de etkili olmalıdır.

Bu rahatsız edici soruna son vermek için deneyebileceğiniz bazı seçenekler şunlardır:

Aloe Vera
Aloe vera, yüzlerce yıldır sayısız tıbbi özellikleri ile takdir edilen bir bitkidir. Konu basur olduğunda, yanma hissini azaltmak için aloe vera uygulanabilir. Bu muhteşem bitki, doğal bir yumuşatıcı ve iltihap önleyicidir; bu yüzden tahriş ve iltihaplanma gibi problemleri gidermek için idealdir.

Mango Çekirdeği
Bu çekirdek, basur tedavisi için faydalı olan iltihap önleyici maddeler içerir. Tek yapmanız gereken bir mango çekirdeğini kurutmak ve ardından toz haline gelene kadar öğütmektir. Günde iki defa (biraz bal ile 2 gram) tüketebilirsiniz.

Kişniş Tohumları
Bu tohumlar, basur tedavisi ve basurla ilgili semptomların azaltılması söz konusu olduğunda çok yararlı olduğu için sıkça kullanılır. Tek yapmanız gereken, biraz kişniş tohumunu bir gece suda bekletip ertesi gün bu suyu içmektir. Kanama, yanma ve kaşınma gibi en rahatsız edici belirtilerinizi bu içeceği kullanarak kolayca rahatlatabilirsiniz. Bunun nedeni, kişniş tohumlarındaki iltihap önleyicilerin ve antioksidanların midenize destek olmasıdır.

Mersin
Basurun neden olduğu acıya ve yanmalara yardım etmek için mersin, mürver ve beyaz meşeden bir merhem hazırlayabilirsiniz. Mersin, basuru daraltma görevini üstlenir. Diğer iki bileşen de iltihap önleyici ve ağrı kesici güçlere sahiptir ve iyileştirirken bölgeyi uyuşturacaktır.

Muz
Potasyum, muzda bolca bulunan bir mineraldir. Basur tedavisi için, biraz sütle pişmiş muzdan oluşan bir püre hazırlayın. Muz, yanma hissine iyi gelir; çünkü potasyum kan damarlarını rahatlatır, rektum damarlarındaki stres ve basıncı azaltır. Potasyum ayrıca şişen ya da tahriş olan dokular da dahil olmak üzere, vücudunuzdaki dokuları sıkıştırır ve küçültür.

Yaban Mersini
Bir çorba kaşığı yaban mersinini gazlı beze sarın ve doğrudan basura uygulayın. Bu, basurun neden olduğu rahatsız edici acıyı ve yanmayı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yaban mersini, güçlü tedavi önleyici özellikleri sayesinde bağırsak ve mide sorunları için de tavsiye edilir.

İncir
İncir, rektal yanmaya çok iyi geldiği bilinen ve bunun için tavsiye edilen doğal gıdalardan biridir. Tek yapmanız gereken bir gece boyunca 4 inciri ıslatmak ve sabah – tercihen aç karnına – bu suyu içmektir. İncir, basur tedavisi için kullanmanın bir başka yolu da, yapraklarından çay yapmaktır. Çayı soğuttuktan sonra basura uygulayın. İki tedaviyi birleştirmek daha hızlı sonuç verecektir.

Sıcak ve Soğuk Kompresler
Basura ısı ve buz uygulamak, onunla birlikte gelen yanma hissini sakinleştirmenin iyi bir yoludur. Bir küvete sıcak su doldurarak içinde bir süre oturun. Ardından bölgeye soğuk kompres yapın. Sıcaklıklar arasındaki değişim, iltihaplanmış bölgede aynı etkiye sahiptir. Bu teknik, şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve kan akışını iyileştirir. Böylece basurlar daha çabuk iyileşir.

Basur Ağrısını Azaltmak İçin İpuçları
Hijyenik olun.
Yeterince lifli gıdalar tüketin.
Baharatlı gıdalar, çay, kahve ve şekerli gıdalardan kaçının.
Şimdiye kadar birçok ilaç denediyseniz ve herhangi bir gelişme görmediyseniz, bir doktora danışmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz sorunu tamamen çözmek için geleneksel tedavileri ev yapımı ilaçlarla birleştirmenize yardımcı olabilir.

Leave a Comment