Doğal Tedaviler

Baş Ağrısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen baş ağrısı, kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise daha hafif olabiliyor. İlaç almak yerine baş ağrısını geçirecek doğal çözümler bulmak sağlık için de çok daha iyidir. Kronikleşen baş ağrıları için mutlaka doktor muayenesi olunması gerekir. Normal baş ağrılarını ise ilaçsız da geçirmek mümkündür.

Lavanta
Sakinleştirici ve mutluluk verici etkisiyle bilinen lavanta baş ağrısı için oldukça etkilidir. Lavanta kokusu baş ağrısı ve migren belirtilerini en aza indirir. Özellikle stres kaynaklı baş ağrıları için bir bardak suya lavanta yağı damlatarak bu karışımı koklamak iyi gelecektir.

Nane-limon
Ferahlatan ve gerginliği alan özelliğiyle dikkat çeken nane-limon karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi bu suda ıslatın, sıktıktan sonra alnınıza koyun ve bekletin. Bu işlemi sık sık tekrarlayabilirsiniz. Diğer bir öneri ise nane yağını koklamak olacaktır.

Zencefil
Ağrı kesici özelliği bulunan zencefil tercih edilecekler arasındadır. Özellikle zencefil çayı tüketmek baş ağrısını oldukça hafifletecektir. Zencefilin vücut üzerinde de çok faydalı ve olumlu etkileri bulunduğu unutulmamalıdır.

Sıcak su ve buz torbası
Evet yanlış duymadınız ikisi bir arada, hem sıcak su hem de buz torbası. Ensenize buz torbasını koyarken ayaklarınıza sıcak su torbasını yerleştirmeniz ağrınızı hafifletir. Sebebi ise vücudun kan akışının değişerek damarların rahatlamasıdır.

Kahve
Günde bir bardak içilen kahvenin ağrı kesici özelliği olduğu bilinir. Yalnız kahveyi sık tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir. Uzmanlar ise genellikle sade bir Türk kahvesinin içilmesini önermektedir. Bu sayede diğer faydalarından da yararlanılır.

Ilık suyla duş
Gerilim ve stres tipi baş ağrılarında en etken çözümlerden biri de ılık suyla duş almaktır. Vücudu tamamen rahatlatan duş sonrası nazal yollar açılacak baş ağrınızın da çok çabuk hafiflediğini kendiniz de fark edeceksiniz.

Açık hava
Baş ağrısı yaşadığınızda kısa bir mola vererek dışarı çıkmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Daha fazla alınan temiz hava ve oksijen baş ağrısını geçirir. Dışarı çıkma imkanınız yoksa da pencereyi açarak bulunduğunuz ortamı bir süre havalandırmak da büyük fark yaratacaktır.

Masaj
Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapmanız önerilir. Uzmanların da tavsiye ettiği bu yöntem ile baş ağrınız hafifleyecektir.

Karanlık ve sessizlik
Baş ağrısı bazen çok fazla rahatsız edici ışıklara maruz kalmak ve yoğun gürültülü ortamlarda bulunmaktan kaynaklanır. Bunun için az ışık alan ve sessiz olan bir yerde kısa da olsa biraz dinlenmek baş ağrınıza iyi gelecektir.

Uyumak
Düzenli uyku baş ağrısıyla doğrudan ilişkilidir. Yeterli uykuyu alamayan vücut farklı tepkiler göstermeye başlar. Başınız ağrıdığınızda kısa süreli de olsa gözlerinizi kapatmak hatta uyumak çok rahatlatacaktır

Leave a Comment