Pratik Bilgiler

Balık Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Izgarası, tavası, fırını, buğlaması çeşidi ne olursa olsun hepimizin severek yediği bu lezzetin mutfak aşamasında pişirirken kokusu rahatsız edici olabilir. Balık pişirmek düşüncesi bile sonrasında perdeler dolaplar ferken kokusunun sindiği bir çok malzemenin temizlenmesi gerekeceği için pişirmekten vazgeçirir.
Dışarda pişirtip yemeğe kalktığınıza bu çok faydalı besin kaynağının hijyen yoksunluğundan faydasından çok zararını görebiliriz.
Çocuklarımıza ve kendimiz içinde haftada en az iki kere farketmemiz gereken balıkları pişirirken kokusunu bastırmak için oda parfümü kullanmak doğru değildir. Normal zamanlarda da oda parfümlerini kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Astımdan alerjiye bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
Balık kokularını yok etmek için ocağın bir gözüne içi su dolu bir cezve koyup suyun içine de yarım limon kabuğu ile birlikte doğarak koyun içine bir kaç adet defne yaprağı, karanfil ve tarçın ekleyip kaynatmaya devam edin.
Balığı pişirdiğiniz sürece kaynamaya devam etsin. Tava yada tepsi pişirdiğiniz malzemeyi servis ettiğinizde kaynayan suyu tavay yada tepsiye döküp üstünü kapatın. Yemeğinizi afiyetle yedikten sonra temizliği de çok kolay olacaktır.

Leave a Comment