Şifalı Bitkiler

Bahar Yorgunluğunuz İçin Şifalı Çaylar Mutlaka Okumalısınız!

Kışın soğuk günleri yavaş yavaş yerini baharın ılık günlerine bırakırken, suyun daha fazla buharlaşması sonucu havadaki nem oranı artar. Artan nem oranı nedeniyle de birçok kişide; halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları ve uyku isteği gibi ortak yakınmalar gelişir. Bu şikayetlerin çoğu “bahar yorgunluğu” olarak tanımlanır. Bitki çayları bahar yorgunluğuna karşı bire bir! Üstelik lenf dolaşımınızı düzene koyup, bağırsak hareketlerinizi kolaylaştırıcı etkiye de sahipler.

 

Bitki çayları nasıl hazırlanmalı?
• Bitkilerin etken bileşenlerinden daha çok yararlanmak için çayı taze olarak tüketin.
• Bitki bileşenlerinin sıcak su içerisinde uzun süre etkisiz hale gelmemesi için bitki kısmını ağzı kapalı, mümkünse porselen bir çaydanlık içine koyun. Üzerine taze kaynatılmış suyu, biraz soğuduktan sonra ilave edin.
• Demlenme süresinin 5-15 dakikayı geçmemesine dikkat edin.
• Bitkilerin kendi esansları olduğu için şeker ilave ederek boşuna basit şeker almayın.

 

Bahar yorgunluğunu atlatmanıza yardımcı olan şifalı çayları:

Ekinezya
A, C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda; gribal enfeksiyonlarla savaşmada etkisi olan ekinezyanın antioksidan etkisiyle vücudun bağışıklık sistemini desteklediği ortaya koyuldu. Günde bir fincan ekinezya çayı tüketmeniz, bağışıklığınızı arttırarak bahar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.

Kuşburnu
Antioksidan alımı bahar yorgunluğundan daha az etkilenmenizi sağlar. Kuşburnu da içerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan. Etkin bir kan temizleyici ve bağırsak yumuşatıcı olan kuşburnu, C vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda enerji metabolizmasında ve hücre yenilenmesinde etkin bir rol oynamasının yanı sıra kansere karşı koruyucu etki de gösterir. Günde 2 fincan kuşburnu çayı tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay
Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde enerjinizi daima yüksek tutar. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay, hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlar, hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına katkıda bulunur. Yeşil çayı özellikle bahar aylarında günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Adaçayı
Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra özellikle dolaşım ve sindirim sistemi ile hafıza üzerinde de olumlu etkileri var. Adaçayı bahar aylarında oluşan yorgunlukla baş edebilmek için son derece etkili. Günde bir fincan tüketmeniz bahar yorgunluğunuzu atmanıza katkı sağlar.

Melisa Çayı
Vücut saatinin düzenli olması metabolizma dengesi için oldukça önemli. Melisa çayının bahar aylarında düzensiz uyku problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi gerektiği biliniyor. Hazmı kolaylaştıran, mide spazmına iyi gelen melisa çayı, bahar yorgunluğu riskini de azaltır. Günde bir fincan yeterli.

Ihlamur
Ihlamur çayı, bahar aylarında baş ağrısı çeken kişiler için birebir. Ihlamur, mide salgısını azaltarak besinlerin hazmını kolaylaştırır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle de vücuda rahatlık verir. Gün içerisinde 1-2 fincan ıhlamur tüketebilirsiniz.

Leave a Comment