Pratik Bilgiler

Ayvaya Sakın Bıçak Sürmeyin!

Ayva Osmanlı Mutfağında da kullanılan çok lezzetli bir meyvedir. Yemeklerde, tatlılarda, meyve olarak hoşaf olarak çeşitli şekillerde kullanılır. Fakat meyve olarak kullanacaksanız kesinlikle bıçakla kesmemelisiniz. Meye olarak yani çiğ tükettiğinizde bıçak sürüldüğü anda içindeki su birdenbire kayboluyor ve çiğnemesi de yutması da zor bir meyve haline geliyor.
Pazarlara gidenlerin belki dikkatini çekmiştir. Meyve satan kişiler tadına bakmanız için size ikram ediyorsa kestiği malzemeye dikkat edin. Bıçak değil tahta bir spatuladır. Tahta bir sptula yada tatlı kaşığı gibi normal bir kaşık yardımı ile parçalayarak tükettiğinizde sulu sulu şimdiye kadar yemediğiniz kadar çok lezzetli ayvaları tüketmiş olacaksınız.

Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu şifa dolu meyveyi belirttiğimiz şekilde dilimleyerek hem kararmasını engellemek için hemde daha lezzetli olması için limon sıkarak dahada lezzetlendirebilirsiniz.

Ayva Çürütmeden Nasıl Saklanır ?
Ayva buzdolabı içerisinde saklanmaz. Aşırı soğukta pek hızlı çürür. Buzdolabından birazcık daha fazla sıcaklıkta lakin mutlaka serin bir yerde bekletilmelidir. Bunu yapmak için güneş görmeyen ve bina boşluklarındaki serin ve nemli kilerler tercih edilir. Temiz ve pamuklu bir sofra bezine veya geniş ve yüzde yüz doğal kese kağıtlarına sararak saklamakta yarar vardır. Dış kabuğun başka şeylerle olabildiği kadar az temas etmesi gerekmektedir.

Leave a Comment