Doğal Tedaviler

Ayaktaki Nasırlardan Kurtulmanın En Kolay Yolları

Sürtünmeden veya dar ayakkabılar giymekten dolayı herkesin ayağında nasır oluşabilir. Estetik amaçlar ve rahatlık söz konusu olduğunda, nasırlardan kurtulmak önemlidir. Ayakta nasır meydana gelmesi oldukça sık görülen bir problemdir. Nasırın farklı büyüme aşamaları vardır ve çıktığı yer de kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte, her durumda nasırın başlangıcı aynıdır.

Nasır, derinin sürekli ayakkabıya sürtünmesine karşı ya da ayağın belirli bir noktasında sabit basınç oluşmasına karşı cildin oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır.Aslında bu, ciddi tıbbi sonuçlar doğurmayan bir ayak hastalığıdır. Bununla birlikte, doğru bir şekilde tedavi edilmediğinde zaman içerisinde yürüme zorluklarına ve biraz acıya neden olabilmektedir.

Şeker hastası olan insanlar, ayaklarının enfeksiyon kapmamasına ve nasır yüzünden başka komplikasyonlar oluşmamasına dikkat etmelidirler.Nasır genellikle ayak parmaklarının altında ortaya çıkar ve koni biçimindedir. Bunun yanı sıra, nasırlar ayak tabanında görüldüğünde daha geniş bir alana yayılırlar.

 

Ayaktaki nasırların doğal yollardan tedavisi
Ponza taşı
Ponza taşı, nasır için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Böylece evinizin konforunda sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Ponza taşını kolaylıkla bulabilirsiniz.

İlk olarak ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca sıcak suda bekletin. Ardından, ponza taşını dairesel hareketlerle ayağınıza sürtün. Arada bir ayağınızı tekrar sıcak suya daldırın ve böylece ayağınızdaki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Cilt yüzeyinde yumuşama fark edene kadar bu yöntemi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Aspirin ve limon
Aspirin, ayak mantarının ve yinelenen basınç yüzünden meydana gelen derideki kalınlaşmaların tedavisi için oldukça faydalıdır. Beta-hidroksi olarak bilinen yağda çözünen bir bileşen içeren aspirini, pek çok şirket krem ve peeling ürünlerinin üretiminde kullanır. Limon antioksidan, arındırıcı ve dezenfekte edici özellikleriyle bilinir. Nasırı tedavi etmek ve bunları devam eden bir tedaviyle belirgin bir şekilde azaltmak için limon idealdir.

İhtiyacınız olan malzemeler
7 adet dövülmüş aspirin
1 adet limonun suyu
Bandaj

İlk olarak aspirinleri küçük bir kaba koyun. İçerisine limon suyunu da ekleyip iyice karıştırın. Nasırın olduğu bölgeye karışımı sürün ve bandajla sarın. Bu yöntemi uyumadan önce uygulamanız gerekir. Düzenli bir şekilde uygulandığında nasırların ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Beyaz sirke
Beyaz sirke, her evde bulunabilecek veya marketlerde kolaylıkla bulunabilecek bir üründür. Uzun zamandır ayakları rahatlatmak ve mantarlarla savaşmak için kullanıldığı için, nasırları ortadan kaldırma konusunda da etkilidir.

İhtiyacınız olan malzemeler
2 yemek kaşığı beyaz sirke
Bir tutam pamuk alarak beyaz sirkeye batırın ve pamuğu dairesel hareketlerle nasırlı bölgeye sürtün. Sirkenin cildinizde 2 saat kalması gerekiyor. Bu yöntemi nasırlarınız ortadan kalkana kadar tekrarlayabilirsiniz.

Leave a Comment