Sağlıklı Yaşam

Ayaklarda Uyuşma Neden Olur Ve Ne Yapmalıyız?

Ayaklarda uyuşma kan dolaşımının kötü olduğunun en belirgin işaretidir, ayaklarda ellerde kollarda oluşan karıncalanma ve uyuşukluk uzun süre sabit şekilde uyumak ya da uzun süre aynı pozisyonda durma sonucu oluşabilir. Ya da sıkışmış sinirlere bağlı olarak bu durum gelişebilir. Sinir beyindeki ilgili noktaya sinyal gönderemediği için de uyuşma ortaya çıkar. Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma nedenleri bunlardır. Vücudun yanlış duruşları ve pozisyonlarından kaynaklanan sinir sıkışması geçici uyuşukluğa neden olmaktadır, ek olarak ayaklarda ellerde ve kollarda karıncalanmanın en önemli nedeni şeker hastalığıdır. Kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde bu durum meydana gelir, daha ağır vakalarda yani yüksek kan şekeri seviyelerinde sinirlerin iletilerine beyin cevap vermekte zorlanır.

Diyabetik nöropatiden etkilenen kişilerde sinir hasarları bolca görülmektedir. Bu hasar tek bir sinirle sınırlı olmayabilir. Bunun sonucunda kaslarda uyuşukluk yanma karıncalanma dokunma duyarlılığının artması kasların zayıflaması ayak bileklerinden refleks kaybı koordinasyon kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Normal kan şekeri seviyesine ulaşıldığında iş işten geçmiş olur. O nedenle düzenli ilaçlar alarak, doktorların diyet-egzersiz programlarına dikkat edilerek istenmeyen bu durum önlenebilir.

Yapılan araştırmalara göre beslenme yetersizliğinin özellikle B12 vitamin eksikliğinin uyuşma ve karıncalanmaya yol açtığı saptanmıştır. B12 vitamini ile zengin bir diyet uygulamak veya bu vitaminleri takviye olarak almak yararlı olabilir. Ayak ve bacak kramplarını gidermek için kişisel tedbirlerden biri dar ayakkabı ve dar çorap giymekten kaçınmaktır. Çünkü bunlar duyu kaybına sinir sıkışmasına yol açmaktadırlar. Yine de bu durumu, kişisel tedbirler alarak geçiştirmemek gerekir. Durumu ciddiye almak ve doktora görünmekte fayda vardır. Bunun altında yatan neden ortaya çıkarılır ve tedavi buna göre başlatılır.

Leave a Comment