Doğal Tedaviler Şifalı Bitkiler

Ayak Kokusu Sorununa Son Verecek Tedaviler

Ayak kokusu, çoğu insanın hayatlarının bazı dönemlerinde tecrübe edecekleri rahatsız edici bir sorundur. Ayak kokusu, ter ve kir ile birlikte ciltle temas eden, belirli uyarılar olmadan olabilecek, bazı bakteri türlerinden kaynaklanır. Ayaklarınızın kuru olmasını ve temiz kokmasını sağlayan çeşitli ürünler olsa da, bazı yardımlar kokunun tamamen ortadan kaybolması için gereklidir. Bu nedenle bu yazı, ayak kokusu kullanabileceğiniz etkili ev yapımı tedavileri anlatmaktadır.

Aloe vera jeli
3 yemek kaşığı aloe vera jeli
6 damla çay ağacı yağı

Küçük bir kase içinde aloe vera jeli ve çay ağacı yağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı ayaklarınıza uygulayın ve 20-30 dakika bekletin.Ilık su ile durulayın. Bu yöntemi, koku tamamen kaybolana kadar her gün uygulayın.

Adaçayı ve yulaf
3 tane adaçayı yaprağı
3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Ada çayı yapraklarını ezip yulaf ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu ürünü, kokan ayakkabılarınızın içine yayın ve en az 12 saat bekletin. Bunu, koku tamamen yok olana kadar tekrarlayın.

At kuyruğu otu
3 yemek kaşığı at kuyruğu otu
2 fincan su

Su ve at kuyruğu otu bir cezve içinde karıştırın. Beş dakika pişirin ve soğuması için bekleyin. Uygun sıcaklığa düştüğünde bir kase içine boşaltın. Hazırlamış olduğunuz bu sıvı ile ayaklarınızı 20 dakika ıslatın. Bu yöntemi, haftada 2 ve ya 3 kere tekrarlayın.

Biberiye
3 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye
2 fincan su

Su ve biberiyeyi kısık ateşte 3 ila 5 dakika civarında kaynatın. Karışımın üzerini kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sıvı kısmı geniş bir kaseye süzün. Ayaklarınızı bu sıvı ile ıslatın ya da belirli bölgelere sprey şişe kullanarak uygulayın. Bu yöntemi, her gün tekrar edin.

Karbonat ve limon

3 yemek kaşığı karbonat
6 damla limon
Su (ihtiyaç duyulduğu kadar)

Karbonatı bir kaseye boşaltıp limonu ekleyin. Hamur kıvamına gelene kadar yeterli miktarda su ekleyin. Hazırlamış olduğunuz hamuru, parmak araları dahil, ayağınızın her yerine uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin. Sıcak su ile durulayın ve bu işlemi haftada en az 3 kere tekrarlayın. Eğer tercih ederseniz, bu karışımın su kullanılmamış kuru halini ayakkabılarınızın içine de uygulayabilirsiniz.

Leave a Comment