Doğal Tedaviler

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi adının kökeni eski dönemlere dayanmaktadır. Eskiden bu ağacın meyvelerinin atların nefes almalarına yardımcı olduğu düşünülmekteydi. Bu tür bir kullanım alanı olduğundan ve kestaneye benzerliğinden dolayı bu ismi almıştır.

Dünya çapında ılıman ülkelerde, geniş bir alanda yetişen, sokaklar ve parklarda yaygın olarak karşılaşılan bu bitki geçmişte çocukların oyunlarında popüler bir araç olarak yüzyıllarca kullanılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında herkesin (çocuklar dahil) at kestanesi toplamasını ve onları hükümete bağışlamasını istemek için bir kampanya yapılmıştır. At kestaneleri Chaim Weizmann tarafından bulunan Clostridium acetobutylicum yöntemiyle ayrıştırılarak askeriyede nişasta kaynağı olarak kullanılmıştır. Weizmann bu süreçte, herhangi bir nişasta kaynağını kullanabilirdi, ancak hükümet, yiyecek kaynaklarını tüketerek kıtlığa yol açmaktan kaçınmak için at kestanelerini istemeyi seçmiştir. II. Dünya Savaşı’nda at kestaneleri yine aynı sebeple tekrar toplanmışlardır.

At kestanesi tohumları (özellikle genç ve taze olanlar), alkaloid saponinler ve glikozitler içermektedir ve hafif zehirlidir. Dokunmak tehlikeli olmasa da, yenildiğinde hastalığa neden olmaktadır. Atlar tarafından tüketilir, titremelere ve koordinasyon eksikliğine neden olabilir.

Tohumların örümcekleri kovduğu söylense de, bu iddiaları destekleyecek çok az kanıt vardır. Saponin bileşeni böcekleri kovabilir ancak bunun örümceklerde etkili olup olmadığı net değildir. Kişisel bakım ürünlerinde çokça kullanılan bir bileşen olan bu bitkinin at kestanesi kremi de bulunmaktadır . At kestanesi yağı ve at kestanesi jeli diğer önemli kullanım alanları arasında yer almaktadır. At kestanesi balsamı da popüler ürün tiplerindendir.

Leave a Comment