Anne Çocuk

Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne sütü bebeğimizin en önemli besin kaynağıdır. Doğru emzirme ve doğru beslenme ile vücudunuz yeterince süt üretimi yapacaktır. Annenin yorgunluk ve stres dışında sütünü etkileyen en önemli unsur beslenmesidir.
Emzirmek için acele etmeden sizin ve bebeğinizin en rahat ettiği emzirme pozisyonunda bebeğiniz emmeyi bırakana kadar emzirin. Emzirme sırasında sinir uyaranları yoluyla vücudumuz süt üretimi için uyarılır.

Anne göğsündeki sütün tamamen tüketilmesi vücuda daha fazla süt ihtiyacı olduğu uyarısını verir. Vücudunuz memede sütün sık sık ve tamamen tüketildiği uyarısını aldığında kendini daha fazla süt üretmeye başlayacaktır.
Bunlarla birlikte beslenmenize ekleyeceğiniz bazı gıdalar ile süt miktarını artırmanız mümkündür.

 

Sarımsak
Sarımsak en bilinen anne sütünü artıran yiyecektir. Sarımsak, süt veren annelerin süt verme süresini de artırır. Sarımsak anne sütünde tat değişikliğine yol açmakla birlikte bazı bebekler buna karşı duyarlı iken, bazı bebekler artan anne sütünü tüketmeye odaklanır.

 

Çörek Otu
Çörek otu zengin bir kalsiyum kaynağı olarak anne sütünü artıran yiyecekler arasında sayılır.

 

Havuç
Bir bardak havuç suyunun kahvaltı ya da öğle yemeğinde tüketilmesi arzu ettiğiniz anne sütü artışına katkı sağlayabilir.

 

Su ve Meyve Suları
Günde 3 litre su içmek ve meyve suyu tüketmek anne sütünü artırır.

 

Kuşkonmaz
Kuşkonmaz emziren annelerin sofrasında olması gereken sebzelerden. Bizim geleneksel tercihlerimiz ile hazırladığımız sofralarımızda pek yer bulmayan kuşkonmaz, C vitamini açısından çok zengindir. Kuşkonmazı çorbalarınıza ilave edebilirsiniz.

 

Kayısı
Kayısı tüketmek, hamileliğiniz süresince ve doğumdan sonra hormon dengesi için son derece önemli. Kuru kayısının içeriğinde bulunan çeşitli yararlı kimyasallar vücudunuzun hormonel dengesi için çok önemlidir.

 

Hurma
Birçok vitamin ve mineral içeren hurmayı bolca tüketen anneler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını korumakla birlikte sütlerinin miktarında da artış olduğunu gözle göreceklerdir.

 

Dereotu
Toplumda anne sütünü artırmada sıkça başvurulan dereotu öğünlerden önce birer tutam tüketildiğinde sütünüzün artmasına oldukça faydalı olacaktır.

Leave a Comment