Şifalı Bitkiler

Andız Otu Kanseri Yok Eden Bitki

Andız otu diğer ismi kanser otudur. Pek çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel bir şifa yöntemidir. Dağların yamaçlarından özenle toplanıp kurutularak tüketilmektedir. Andız otunu çay olarak tüketmeniz için köklerini doğrayıp kaynatmanız yeterli olacaktır. Andız otunu baharat olarak da kullanabilirsiniz. Ancak andız otu kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, tüketim miktarıdır. Aşırı tüketilmesi durumunda kusma, ishal, kramp ve felce kadar varabilen ciddi sonuçlar olabilir.
Hamilelerin ve emziren annelerin andız otu kullanması önerilmemektedir. Rahim uyarıcı olarak kabul edilen andız otunun gebelik döneminde istenmeyen sonuçlar yaşatabilir.

Mide rahatsızlıklarından adet düzensizliğine kadar pek çok sağlık sorununda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
Andız otunun fayda sağladığı sağlık sorunlarından bir diğeri ise öksürüktür. Akciğer enfeksiyonları veya bronşit nedeniyle artan mukusun etkisiyle meydana gelen öksürüğü rahatlatmak için andız otundan yararlanabilirsiniz. Balgam söktürücü özelliğine sahip olan andız otu, öksürüğü keserek rahatlamanızı sağlar.
Ülser şikayetlerini en aza indiren andız otu, sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak vücutta aşırı su toplanmasını önlemektedir.
Kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamaktadır.
Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir.
Mide ağrısına iyi gelir.
Ağrılı ve düzensiz regl tedavisinde kullanılır.
Akciğer iltihabı tedavisinde kullanılır.
Kansızlığa iyi gelir.
Yüksek tansiyonu dengeler.
Balgam söktürücüdür.
Kalbe kuvvet verir.
İştah açar.

Leave a Comment