Yemek Tarifleri

Acem Pilavı Yapmanın En Pratik Tarifi

Acem pilavı Kahramanmaraş yöresinin en sevilen lezzetlerinin başında geliyor. Et ve sebzelerin pirinçle muhteşem bir beraberliği olan Acem pilavını siz de evinizde kolaylıkla pişirebilirsiniz.

Malzemeler
4 adet iri havuç
2 baş iri soğan
250 gr kuşbaşı et
Tuz, Karabiber, Salça
Sıvı yağ
3 su bardağı pirinç
4,5 su bardağı su

 

Hazırlanışı
İlk olarak et iyice pişirilir.
Diğer malzemeleri hazırlarken, pirinçlerin üzerine 2 yemek kaşığı tuz atıp, üzerini kapatıncaya kadar kaynar su eklenip karıştırılıp kapak kapatılarak ıslanması sağlanır. Malzemeleri hazırlarken yaklaşık 40-45 dakika kadar pirinçler bekletilir.

Havuçlar iyice yıkandıktan sonra kabukları çok ince soyulur. Havuçları rendeledikten sonra tencerede kızdırılan yağın üzerine önce soğanlar hemen ardından havuçlar atılarak, tuz, karabiber ve 1 tatlı kaşığı kadar şeker ilave edilir. Havuçlar yumuşayıncaya kadar sotelenir. Sotelenmiş havuçların üzerine renk vermesi amacıyla salça ilave edilir. Bu karışıma daha önceden hazırladığımız eti ilave ederek karıştırıyoruz.

1-2 dakikada etle pişen havuçlarımız hazır hale geliyor. Islattığımız pirinçleri nişastası gidinceye kadar bol soğuk su ile yıkıyoruz. Nişastasından tamamen arınan pirinçleri süzgece alarak suyunu tamamen süzülmesini sağlıyoruz.
Tencereye 4,5 su bardağı suyu ve tuzu atıp kaynatıyoruz. Kaynayan suya önce süzdüğümüz pirinçleri ardından hazırladığımız havuçlu karışımı ekliyoruz. Pilavımız suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz.

Leave a Comment